Przejdź do głównej treści
Pomiń baner
20210926

Festiwal równości II

Data: 26.09.2021

„Festiwal Równości II” to wydarzenie poświęcone idei równości pomiędzy mężczyznami i kobietami, wskazywania form pracy na rzecz równości oraz prezentacji działań rozwijających już istniejące kulturowe obszary równości pomiędzy płciami i wspólnotowości.

Festiwal ma przede wszystkim na celu ukazanie pozytywnych idei wzmacniających postawy obywatelskie oraz budowanie świadomości czym jest równość kobiet i mężczyzn i co realnie oznacza ta idea w naszym życiu.

To kontynuacja I-wszej, pilotażowej, edycji festiwalu z powodzeniem zrealizowanego w czerwcu tego roku. Wówczas panelistami byli m.in.: Prof. Fryderyk Zoll Prof. Magdalena Środa (UW), Prof. Beata Kowalska (UJ), Nina Gabryś (UMK), Prof. Janina Filek (UEK), Prof. Mariola Flis (UJ), Ewelina Pytel, prof. dr hab. Marcin Urbaniak, Karolina Kuszlewicz i Małgorzata Roeske.

W XXI wieku wciąż nierówności społeczne, język nienawiści czy asymetryczność społeczna stanowią problemy i zagrożenia dla naszego rozumienia miejsca w świecie kobiet i mężczyzn oraz dla budowania równościowych i demokratycznych relacji pomiędzy płciami.

W wielu regionach Polski, tak samo jak w wielu zawodach, czy w życiu publicznym, oraz prywatnym równość pomiędzy mężczyzną i kobietą jest równością na papierze i nie ma realnego charakteru. Żyjemy w czasach, w których dane nam prawa i konwencje są  niestety niewidoczne w życiu społecznym.

Społeczeństwo naszego kraju w wielu aspektach ciągle zachowuje tradycyjne hierarchie, często też blokowany jest rozwój kulturowej świadomości. By zaistniała faktyczna równość pomiędzy mężczyzną i kobietą cały czas potrzebna jest praca, oraz rozwijanie idei równościowych oraz budowanie narzędzi inkluzji wykluczonych – stąd też idea naszego festiwalu.


Festiwal Równości II  / PROGRAM:
26 września 2021
Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2, Kraków

Panel I
11.00 – 12.30 „Gdzie jest kobieta?”


Panelistki: Agata Diduszko-Zyglewska, Monika Kohut, Beata Kowalska
Panel ma na celu ukazanie sytuacji kobiet we współczesnym społeczeństwie, ich praw, możliwości oraz problemów z jakimi muszą zmagać się na co dzień. Panel ma z jednej strony zaprezentować aktywistki, działaczki, kobiety realizujące się w przestrzeni społecznej, a z drugiej pokazać problemy marginalizacji kobiet, spychania ich poza ramy społeczne, deprecjacji roli kobiet w społeczeństwie oraz egzystencjalnego umniejszania.

Poruszane tematy: m.in. marginalizacja kobiet z powodu religii, kryzysu bezdomności czy uchodźctwa.
Prezentacja aktywizmu:
12.40 – 12.55 – Centrum Praw Kobiet
13.00 – 13.15 – Skrzydlaty pies


Panel II
13.30 – 15.00  „Krzyk kobiet - o co chodzi w tych protestach”


Panelistki: Iwona Demko, Sylwia Chutnik
Panel będzie poświęcony rewolucji kobiet, podczas panelu panelistki będą dyskutować o tym po co nam bunt, co dają protesty i dlaczego prawa kobiet trzeba wykrzyczeć na ulicach? Dyskusja będzie dotyczyła roli artystycznej ekspresji, prowokacji, rozmowy i głosu kobiet. W odniesieniu do współczesnej sytuacji, zaostrzania prawa antyaborcyjnego, czy promocji dziewiętnastowiecznych idei „cnót niewieścich” będziemy rozmawiać o kobiecie i jej byciu w świecie.

Prezentacja aktywizmu:
15.15 – 15.30 – Grupa Migawki
15.30 – 15.45 – Klub Gaja
15.45 - 16.00 - Wielokulturowy Kraków

Panel III
16.30 – 18.00 „Moja siostra kura”


Paneliści: Marcin Urbaniak, Dariusz Gzyra, Małgorzata Szadkowska - Compassion (CIWF) Polska, Sabina Sosin - Otwarte Klatki Kraków
Podczas panelu będzie toczyła się dyskusja na rzecz praw wszystkich istot żyjących. Będziemy chcieli pokazać jak szowinizm gatunkowy wynika z szowinizmu i nierówności relacji międzyludzkich. W debacie o równości kwestia zwierząt bardzo często jest marginalizowana i a tymczasem temat równości gatunkowej wyznacza standardy rozwoju moralnego i społecznego współczesnego świata.
Prezentacja aktywizmu:
18.15 – 18.30 Anonymous for the Voiceless
18.30 – 18.45 Przyjaciele konia Petrusa

Prowadzenie paneli: Prof. UJ Joanna Hańderek

Przez czas trwania festiwalu aktywiści i aktywistki będą prezentować stoiska informacyjne dotyczące tematu inkluzji wykluczonych:

Laboratorium Przemian, Fundacja na Rzecz Różnorodności Polisfrefa , Migawki, Centrum Praw Kobiet, Fundacja Przyjaciele konia Petrusa, Anonymous For The Voiceless, Ocalić Dolinę Prądnika, Azyl Kurza Łapka, Stowarzyszenie Mudita, Wielokulturowy Kraków, Klub Gaja, DomEQ, Fundacja Skrzydlaty Pies.

Organizatorzy: Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki, Stowarzyszenie Na Rzecz Dworku Białoprądnickiego, Joanna Hańderek „Kultura Wykluczenia?”

Partnerzy: Centrum Praw Kobiet (oddział w Krakowie), Racje, Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wielokulturowy Kraków

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Jazzkultura, Magazyn Istota, dlaStudenta.pl

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Miasta Krakowa

Więcej: www.dworek.eu
***
Wydarzenia towarzyszące:
25 września (sobota), g.11.00 / Rynek Główny Kraków
"Kraków przez pryzmat tęczy" - czyli spacer po tęczowym Krakowie. Miasto można czytać na wiele sposobów. Tym razem czeka nas opowieść o dawnych i współczesnych społecznościach nieheteronormatywnych oraz o fascynujących postaciach. Porozmawiamy kulturze, o walce o prawa człowieka i o związanych z nimi miejscach w mieście.
Prowadzenie: Paulina Skotnicka -od zawsze związana z Krakowem i wciąż odkrywająca miasto na nowo, "osoba o wielu twarzach". Artystka, aktywistka, pisarka i, aktualnie, przewodniczka turystyczna.
Spacer jest częścią projektu „W 12 kultur dookoła Krakowa” finansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Funduszy EOG i organizowanego przez Wielokulturowy Kraków.
***
W związku z dynamicznie zmieniająca się sytuacją epidemiologiczną wydarzenie będzie zorganizowane zgodnie z aktualnymi obostrzeniami i regulacjami.