13.05.2021
Zespół badawczy projektu „Między sekularyzacją a reformą. Racjonalizm religijny końca XVII wieku i epoki Oświecenia” zaprasza na trzynaste seminarium badawcze z cyklu „Enlightenment and Religion”. W ramach seminarium wykład zatytułowany Locke’s Reasonable Christianity: A Religious Enlightener’s Theology in Context wygłosi Prof. Diego Lucci z American University in Bulgaria oraz The Univeristy of Hamburg.
więcej o Racjonalne chrześcijaństwo Locke’a. O kontekście teologicznych poglądów religijnego człowieka oświecenia

Kwakierskie korzenie religii Kanta

20.04.2021
Zespół badawczy projektu „Między sekularyzacją a reformą. Racjonalizm religijny końca XVII wieku i epoki Oświecenia” zaprasza na dwunaste seminarium badawcze z cyklu „Enlightenment and Religion”. W ramach seminarium wykład zatytułowany Does Kant’s Enlightened Religion Have Quaker Roots? wygłosi Prof. Stephen R. Palmquist z Hong Kong Baptist University. Stephen R. Palmquist – jeden z najwybitniejszych współczesnych interpretatorów filozofii Kanta, profesor filozofii na Hong Kong Baptist University. Doktoryzował się na Uniwersytecie Oksfordzkim. Autor ponad 110 artykułów recenzowanych i książek, tłumaczonych na ponad 12 języków. Opublikował m.in. książki Kant and Mysticism: Critique as the Experience of Baring all in Reason’s Light (2019), Comprehensive Commentary on Kant’s Religion within the Bounds of Bare Reason (2016), Kant’s Critical Religion: Volume Two of Kant’s System of Perspectives (2000), Kant’s System of Perspectives: An Architectonic Interpretation of the Critical Philosophy (1993). W 2015 roku założył Hong Kong Kant Society, działające w ramach American Philosophical Association.
więcej o Kwakierskie korzenie religii Kanta

Niebo Swedenborga

22.03.2021
Zespół badawczy projektu „Między sekularyzacją a reformą. Racjonalizm religijny końca XVII wieku i epoki Oświecenia” zaprasza na jedenaste seminarium badawcze z cyklu „Enlightenment and Religion”. W ramach seminarium wykład zatytułowany Imagining Swedenborg’s Heaven wygłosi Prof. Wouter Hanegraaff z Uniwersytetu w Amsterdamie.
więcej o Niebo Swedenborga

17.03.2021
Zespół badawczy projektu „Między sekularyzacją a reformą. Racjonalizm religijny końca XVII wieku i epoki Oświecenia” zaprasza na dziesiąte seminarium badawcze z cyklu „Enlightenment and Religion”. W ramach seminarium wykład zatytułowany Johann Joachim Spalding and the Bestimmung des Menschen: Philosophy (and Religion) as a Way of Life in the German Enlightenment wygłosi Prof. Laura Anna Macor z Uniwersytetu w Weronie.
więcej o Die Bestimmung des Menschen Johanna Joachima Spaldinga. Filozofia (i religia) jako sposób życia w niemieckim Oświeceniu

Gdyby ludzie byli aniołami. O rozumie i namiętności w Oświeceniu

04.03.2021
Zespół badawczy projektu „Między sekularyzacją a reformą. Racjonalizm religijny końca XVII wieku i epoki Oświecenia” zaprasza na dziewiąte seminarium badawcze z cyklu „Enlightenment and Religion”. W ramach seminarium wykład zatytułowany "If Men Were Angels: Reason and Passion in the Enlightenment" wygłosi Dr Dominic Erdozain z Emory University w Stanach Zjednoczonych.
więcej o Gdyby ludzie byli aniołami. O rozumie i namiętności w Oświeceniu