Pomiń baner

Wernisaż wystawy zdjęć w Instytucie Socjologii UJ

Termin: 10.03.2015
Miejsce: Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, I piętro
Organizator: Zakład Badania Kultury Współczesnej IS UJ
Szanowni Państwo,
Pana Janusza Solarza zapewne mijali Państwo wielokrotnie, wchodząc do budynku przy ul. Grodzkiej 52. Z wykształcenia technik elektronik, od 25 lat jest pracownikiem administracyjnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym razem przedstawiamy jednak Pana Janusza w zupełnie nowej odsłonie - jako podróżnika i zapalonego fotografa.
 
Instytut Socjologii UJ zaprasza na wystawę fotografii Janusza Solarza – „Podróże na Wschód – moja pasja". Wernisaż wystawy odbędzie się 10 marca (wtorek) o godz. 12.00 w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, I piętro. Współorganizatorem wystawy jest nowo powołany Zakład Badania Kultury Współczesnej IS UJ. 
 
Janusz Solarz:
Od najmłodszych lat interesowała mnie historia. „Klub sześciu kontynentów", programy Tony'ego Halika, książki Arkadego Fiedlera rozbudzały moją wyobraźnię i chęć poznawania świata. W szkole średniej, dzięki poloniście, zainteresowałem się malarstwem i architekturą. Lata 80. to pierwsze wyjazdy: Praga, Budapeszt, Monachium, ZSRR, Włochy, Litwa. Dzięki Festiwalowi Trzy Żywioły poznałem nową dla mnie formę podróżowania. Tramping na Krym, Syria z Damaszkiem, Palmirą, zamkami Krzyżowców, Jordania z Petrą, pustynią Wadi Rum i zatoką Akaba. Fascynacja Wschodem i kolejne wyjazdy. Turcja, po granicy z Iranem, Ararat, Turecki Kurdystan, Kapadocja. Egzotyka, zabytki, historia licząca tysiące lat oraz życzliwość spotkanych w podróży ludzi sprawiły, że kierunek południowo-wschodni jest dla mnie nadal aktualny.
 
 Dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska, kierowniczka Zakładu Badania Kultury Współczesnej IS UJ, pomysłodawczyni wystawy:
 
Uniwersytet Jagielloński to wspólnota. Wspólnota wartości i ludzi. Codziennie spotykamy wielu z nich. Jednych częściej, innych nieco rzadziej. Jednak każda pełniona rola i wykonujący ją człowiek jest ważny. Autorem zdjęć jest pan Janusz Solarz – człowiek z pasją, pracownik administracji, dbający na co dzień o bezpieczeństwo i porządek w budynku Collegium Broscianum. W wolnych chwilach pan Janusz Solarz planuje dalekie podróże, marzy o poznaniu drugiego człowieka, kontakcie z nim oraz o dotarciu do historycznych pereł Wschodu. Można go spotkać na ul. Grodzkiej 52. Wystarczy zapytać go o kolejną podróż, aby natychmiast dostrzec ten niezwykły błysk w oczach. Błysk prawdziwych pasjonatów i marzycieli. Zdjęć uczył się robić, podglądając wystawy prof. Piotra Sztompki, wieloletniego kierownika Zakładu Socjologii Teoretycznej. Zapraszamy na wystawę "ucznia" prof. Piotra Sztompki, która jest także symbolicznym momentem inauguracji nowego Zakładu Badania Kultury Współczesnej.
 
Wystawę można oglądać od 10 marca 2015 r. w Instytucie Socjologii UJ, ul. Grodzka 52, I piętro (korytarz).
http://www.socjologia.uj.edu.pl/aktualnosci/-/journal_content/56_INSTANCE_gOfkiY4dynhc/15033991/81388743 
 
Pozdrawiam serdecznie
Anna Szwed
 
Data opublikowania: 04.03.2015
Osoba publikująca: Katarzyna Kijania-Placek