Profesor dr hab. Maria Gołaszewska 1926-2015

Termin: 09.11.2015

Społeczność akademicka Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego z głębokim żalem zawiadamia, że w dniu 6 listopada 2015 zmarła, przeżywszy 89 lat

Profesor dr hab. Maria  Gołaszewska

Profesor Gołaszewska była wieloletnim pracownikiem Instytutu Filozofii UJ, założycielem i kierownikiem Zakładu Estetyki, animatorką życia naukowego w Polsce , organizatorką wielu konferencji  i kongresów krajowych i międzynarodowych.

Była wybitną uczoną w zakresie estetyki. Jako uczennica Romana Ingardena w sposób twórczy i krytyczny stworzyła oryginalną metodę łączącą fenomenologię z podejściem empirycznym.

Była autorką fundamentalnych prac z teorii i historii estetyki, krytyki sztuki, antropologii filozoficznej.

Odszedł prawy, szlachetny i odważny człowiek, nauczyciel kilku pokoleń estetyków.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Mogilanach koło Krakowa, w czwartek 12 listopada o godz. 14.00.

Dyrekcja, Pracownicy i Uczniowie

Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego