sierpień 2020

20200820

Zmarł Prof. Andrzej Walicki

Data: 20.08.2020

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu 20 sierpnia 2020 roku zmarł w Warszawie Profesor Andrzej Walicki

Z głębokim smutkiem informujemy, że w dniu 20 sierpnia 2020 roku
w wieku dziewięćdziesięciu lat zmarł w Warszawie

Profesor Andrzej Walicki

wybitny historyk filozofii i myśliciel polityczny. Członek Polskiej Akademii Nauk, emerytowany profesor Uniwersytetu Notre Dame (USA). Światowej sławy znawca filozofii polskiej i rosyjskiej, badacz dziejów marksizmu, autor fundamentalnych prac w tym zakresie. Za swoje osiągnięcia uhonorowany między innymi Nagrodą Eugenio Balzana i Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Był wzorem polskiego inteligenta, który rzetelną pracę naukową łączył z poczuciem misji i społecznym zaangażowaniem. Ukształtowany przez doświadczenie polskiego Października 56’, w latach sześćdziesiątych współtworzył warszawską szkołę historyków idei. Po powrocie do Polski od połowy lat dziewięćdziesiątych patronował środowisku badaczy myśli rosyjskiej, szukając w ten sposób dróg porozumienia pomiędzy dwoma narodami tragicznie doświadczonymi przez historię. Był blisko związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego nie tylko przez intensywną współpracę naukową, ale też osobiste przyjaźnie.

Żegnamy osobę zawsze nam życzliwą i wielkiego polskiego humanistę.

Pracownicy oraz Dyrekcja Instytutu Filozofii
Uniwersytetu Jagiellońskiego