maj 2022

20220510

Spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Krakowie „W poszukiwaniu istoty nadziei”

Data: 10.05.2022
Czas rozpoczęcia: 18:30
Miejsce: Kawiarnia „De Revolutionibus. Books & Café” na ul. Brackiej 14

Spotkanie pt. „W poszukiwaniu istoty nadziei” odbędzie się 10 maja o 18:30 w kawiarni „De Revolutionibus. Books & Café” na ul. Brackiej 14. Do debaty zostali zaproszeni prof. Piotr Bartula oraz prof. Jacek Jaśtal.

„W poszukiwaniu istoty nadziei” – Spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Krakowie
linki: do wydarzenia na FB: https://fb.me/e/4m7C6zBMJ, do wpisu na portalu: https://bit.ly/3MKJKPp

„Filozofuj!” – jedyne czasopismo w Polsce popularyzujące filozofię organizuje spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Krakowie. Spotkanie pt. „W poszukiwaniu istoty nadziei”  odbędzie się 10 maja o 18:30 w kawiarni „De Revolutionibus. Books & Café” na ul. Brackiej 14. Do debaty zostali zaproszeni prof. Piotr Bartula oraz prof. Jacek Jaśtal.

Spotkania Klubów „Filozofuj!” to debaty specjalistów z dziedziny filozofii z udziałem publiczności. Organizowane są poza murami uczelni (w kawiarniach i księgarnio-kawiarniach), tak aby pobudzić uczestników do merytorycznej wymiany zdań w przyjaznej atmosferze. Celem Klubów „Filozofuj!” jest ukazywanie roli racjonalnej dyskusji w debacie publicznej oraz popularyzacja wiedzy filozoficznej.  Dotychczas zostało zorganizowanych 46 spotkań w wielu miastach Polski.

„W poszukiwaniu istoty nadziei” – Spotkanie Klubu „Filozofuj!” w Krakowie  będzie poświęcone filozoficznym aspektom nadziei.
Nadzieja – szczególnie w czasach wojny, katastrofy klimatycznej, pandemii i innych kryzysów XXI wieku – jest motorem motywującym społeczeństwo do podejmowania potrzebnych działań. Nadzieja pomaga przetrwać, inspiruje do szukania rozwiązań i pomaga ludziom znaleźć szczęście. Filozoficzny namysł nad nadzieją umożliwia nie tylko lepsze zrozumienie tego stanu, lecz również pomaga w jej odnalezieniu.
„Filozofuj!” zachęca do refleksji filozoficznej razem z wybitnymi specjalistami: prof. Piotrem Bartulą oraz prof. Jackiem Jaśtalem.
Na drugą debatę, podczas której zostanie podjęty temat racjonalności nadziei, organizatorzy zapraszają do Lublina: https://bit.ly/3xC7Rev.
Cykl wokół nadziei, zostanie rozpoczęty od przyjrzenia się samemu pojęciu nadziei. Dyskutanci podejmą m.in. takie kwestie jak:
1.    Czym jest nadzieja – postawą, uczuciem, a może cnotą?
2.    Czym różni się od wiary?
3.    Czy można zrównać postawę nadziei z postawą optymizmu?
4.    Czym jest nadzieja w sensie ścisłym?
5.    Jak się ma do transcendencji?

Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich pasjonatów filozofii i
zainteresowanych tematyką spotkania!

Współorganizator: De Revolutionibus. Books & Café
Patronat Honorowy Marszałka Województwa Małopolskiego