Przejdź do głównej treści
Pomiń baner
20191204

Seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY: dr Joanna Malinowska (UAM) - Empatia w relacjach ludzi i robotów społecznych

Data: 04.12.2019
Czas rozpoczęcia: 17.30
Miejsce: Instytut Filozofii, s. 25

Interdyscyplinarne Centrum Etyki UJ (INCET) zaprasza na seminarium badawcze w ramach projektu BIOUNCERTAINTY. Wykład pt. „Empatia w relacjach ludzi i robotów społecznych” wygłosi dr Joanna Malinowska z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

 

Abstrakt: Roboty społeczne definiuje się jako ucieleśnione, autonomiczne jednostki, które mogą się komunikować i wchodzić w relacje społeczne z ludźmi – pełnią one funkcję partnerek/partnerów seksualnych, opiekunów, terapeutów, trenerów osobistych czy służby. Istotnym elementem takich interakcji jest empatia, która ułatwia zawiązywanie się więzi emocjonalnych oraz ich podtrzymywanie. W trakcie wystąpienia przedstawię korzyści oraz problemy, które pojawiają się w przypadku, gdy pojęcie „empatii” jest wykorzystywane do opisu, wyjaśniania oraz projektowania interakcji ludzi i robotów społecznych. Wskażę także na czynniki, które wpływają na proces empatyzowania z robotami i społeczne konsekwencje, które są wynikiem tego zjawiska.