Cracow Workshops in Analytical Philosophy

16.05.2018
The Section of Logical Rhetoric invites everyone interested in the topic to Cracow Workshops in Analytical Philosophy. The event will be held from 7 to 9 July 2017 at the Jagiellonian University Conference Centre in Przegorzały and it will be dedicated to the problem of conceptual analysis. A detailed programme of the workshops and organisational information about the event can be found on: http://2017.cwap.pl.
więcej o Cracow Workshops in Analytical Philosophy

16.05.2018
In this talk I will seriously take the idea of logic as representational language for cognitive science (language of thought, LoT). I will argue that LoT framework seems attractive at least in the sense of Marr’s computational level. I will survey recent computational cognitive modeling efforts founded on the logical representations. These studies will illustrate how the modern computational techniques (e.g., machine learning, Bayesian modeling) can be creatively combined with logical representation languages to shed light on compositional structure of human thinking. Taking LoT seriously brings logic back to the center of cognitive debate.
więcej o Wykład dr. Jakuba Szymanika (Uniwersytet w Amsterdamie) "Logic as the Language of Thought"

Metafizyczne krajobrazy bogate w modalności. Warsztaty Konstancja - Kraków

16.05.2018
Zakład Epistemologii zaprasza na warsztaty pt. "Metafizyczne krajobrazy bogate w modalności", organizowane we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu w Konstancji, które odbędą się w dn. 9-10 czerwca 2017 r. w Instytucie Filozofii UJ, s. 28. Cel warsztatów: Centralne pytanie metafizyki modalnej dotyczy realnych możliwości: czym są realne (a więc i obiektywne) możliwości oraz jakie mamy dane, aby sądzić, że istnieją. [...] Warsztaty skupiają się wokół opracowanych w ostatnich dwóch dekadach anty-redukcyjnych analiz możliwości oraz zastosowaniach tych analiz do opracowania tradycyjnych zagadnień metafizyki i filozofii nauki. [...] W ramach konferencji zostaną przestawione ostatnie badania nad formalnymi teoriami realnych możliwości, takimi jak branching time i branching space-times. Pokazane zostaną nowe zastosowania tych teorii do modelowania sprawstwa jak też przypadków alternatywnych ewolucji układów fizycznych. Część referatów dotyczyć będzie koncepcji możliwości zakorzenionych w rzeczach, czyli dyspozycji rzeczy do określonych zachowań, lub ogólniej: potencjalnego aspektu przedmiotów (potencji). Dyskutowane będą modalnie bogate koncepcje praw przyrodyoraz nie-redukcyjne pojęcia prawdopodobieństwa, takie, które traktują prawdopodobieństwo jako miarę możliwości zajścia konkretnego zdarzenia-egzemplarza. Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.
więcej o Metafizyczne krajobrazy bogate w modalności. Warsztaty Konstancja - Kraków

Zespół im. Izydory Dąmbskiej

04.06.2017
Wykład dr. Pawła Grabarczyka pt.: ,,Doświadczenia w piaskownicy – reprezentacje jako wewnętrzne modele świata"
więcej o Zespół im. Izydory Dąmbskiej

Krakowskie otwarte sympozjum naukowe "Godność i zobowiązanie"

04.06.2017
Wydział Filozoficzny UPJPII, Instytut Filozofii UJ i współorganizatorzy zapraszają na otwarte sympozjum naukowe poświęcone życiu i twórczości Edyty Stein pt. "Godność osoby ludzkiej - dar i zobowiązanie".
więcej o Krakowskie otwarte sympozjum naukowe "Godność i zobowiązanie"