Modality in Physics

31.05.2018

Instytut Filozofii UJ w Krakowie organizuje konferencję "Modality in Physics". Konferencja jest poświęcona rozjaśnieniu roli modalności w fizyce teoretycznej. Czy nasz świat fizyczny posiada nieredukowalny aspekt modalny? Czy istnieją modalne własności, obiekty bądź inne narzędzia konceptualne, które są niezbędne dla zrozumienia teorii fizycznych? Jeśli nie są one niezbędne, to czy mimo to uwzględnienie ich pozwala nam lepiej interpretować teorie fizyczne? Jeśli tak, to jakiego typu modalności należałoby powiązać z poszczególnymi teoriami fizycznymi?

więcej o Modality in Physics

X Krakowska Konferencja Kognitywistyczna

13.05.2018
Zakład Kognitywistyki Instytutu Filozofii UJ zaprasza na X Krakowską Konferencję Kognitywistyczną, poświęconą w tym roku tematowi "Technologia".
więcej o X Krakowska Konferencja Kognitywistyczna

Free Speech, Free Minds, Free Markets

13.05.2018
Zakład Historii Filozofii i Polskie Towarzystwo Filozoficzne - Oddział w Krakowie zapraszają na wykład prof. Tary Smith (University of Texas at Austin) zatytułowany "Free Speech, Free Minds, Free Markets".
więcej o Free Speech, Free Minds, Free Markets

Wydarzenia z filozofii języka i umysłu

16.05.2018
Pracownia Retoryki Logicznej oraz Jagiellońskie Centrum Prawo-Język-Filozofia zapraszają na serię wykładów z filozofii języka i umysłu oraz na warsztaty z filozofii języka.

III Krakowskie Wykłady z Filozofii Języka: Francois Recanati (Institut Jean Nicod, Paryż)

21 V 2018 r., 14.30, sala 13 - Speech Acts
22 V 2018 r., 14.30, sala 13 - Direct Reference
23 V 2018 r., 14.30, sala 13 - Contextualism and Compositionality

Workshop Context and Content: From Language to Thought, 24 V 2018
invited speakers: Francois Recanati (Institut Jean Nicod, Paryż), Joanna Odrowąż-Sypniewska (Uniwersytet Warszawski), Michael Murez (Université de Nantes)

IV Krakowskie Wykłady z Filozofii Języka: Michael Murez (Université de Nantes)

29 V 2018 r., 14.30, sala 28 - Michael Murez: Mental Files: An Introduction
29 V 2018 r., 19.00, sala 28 - Michael Murez: Mental Files: Challenges and New Directions

Zainteresowanych proszę o kontakt na katarzyna.kijania-placek@uj.edu.pl
więcej o Wydarzenia z filozofii języka i umysłu

Wykłady Ingardenowskie

14.05.2018
Zakład Ontologii i Centrum Badań Filozoficznych im. Romana Ingardena zapraszają na wykład prof. Amie Thomasson (Dartmouth College, USA), zatytułowany "Easy Ontology and the Work of Metaphysics". Prof. Thomasson specjalizuje się w metafizyce, filozofii umysłu, fenomenologii i filozofii sztuki.

Streszczenie wystąpienia: In the era after Quine, mainstream metaphysics has been dominated by questions about whether things of various sorts (numbers, persons, properties, artifacts…) exist. Such questions have generally been pursued with a neo-Quinean quasi-scientific methodology that seeks the best ‘total theory’. But such a conception of what we are doing in pursuing existence questions has led to serious problems, including an apparent rivalry with the natural sciences, a lack of convergence that leads to a despairing skepticism, and epistemological mysteries about how we could come to know the answers to ontological questions. In Ontology Made Easy I argued that we should reject the neo-Quinean approach to existence questions, allowing instead that many ontological questions can be answered by trivial arguments from uncontested premises. Some critics, however, have thought that makes ontology too easy—with little of interest remaining for metaphysics to do. Here I address that worry, arguing that, even if we accept the easy approach to ontology, we can reconceive of the work of metaphysics as determining what concepts we should use, and how we should use them. This view, I argue, preserves our sense that metaphysics is important, and difficult, and worth doing—and that it has worldly relevance. At the same time, however, it preserves deflationism’s advantages in avoiding the problems notoriously faced by mainstream metaphysics.
więcej o Wykłady Ingardenowskie