Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Announcements

Metafizyczne krajobrazy bogate w modalności. Warsztaty Konstancja - Kraków

16.05.2018
Zakład Epistemologii zaprasza na warsztaty pt. "Metafizyczne krajobrazy bogate w modalności", organizowane we współpracy z Instytutem Filozofii Uniwersytetu w Konstancji, które odbędą się w dn. 9-10 czerwca 2017 r. w Instytucie Filozofii UJ, s. 28. Cel warsztatów: Centralne pytanie metafizyki modalnej dotyczy realnych możliwości: czym są realne (a więc i obiektywne) możliwości oraz jakie mamy dane, aby sądzić, że istnieją. [...] Warsztaty skupiają się wokół opracowanych w ostatnich dwóch dekadach anty-redukcyjnych analiz możliwości oraz zastosowaniach tych analiz do opracowania tradycyjnych zagadnień metafizyki i filozofii nauki. [...] W ramach konferencji zostaną przestawione ostatnie badania nad formalnymi teoriami realnych możliwości, takimi jak branching time i branching space-times. Pokazane zostaną nowe zastosowania tych teorii do modelowania sprawstwa jak też przypadków alternatywnych ewolucji układów fizycznych. Część referatów dotyczyć będzie koncepcji możliwości zakorzenionych w rzeczach, czyli dyspozycji rzeczy do określonych zachowań, lub ogólniej: potencjalnego aspektu przedmiotów (potencji). Dyskutowane będą modalnie bogate koncepcje praw przyrodyoraz nie-redukcyjne pojęcia prawdopodobieństwa, takie, które traktują prawdopodobieństwo jako miarę możliwości zajścia konkretnego zdarzenia-egzemplarza. Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.
więcej o Metafizyczne krajobrazy bogate w modalności. Warsztaty Konstancja - Kraków

Wykład Profesora Michaela Beaneya

16.05.2018
Zapraszamy na wykład Profesora Michaela Beaneya (King’s College London) pt.: "Conceptual Creativity in Analytic Philosophy", w czwartek 1 czerwca 2017 r., o godz. 18, w sali 25.
więcej o Wykład Profesora Michaela Beaneya

Cognitive Science Colloquium

16.05.2018
Zakład Kognitywistyki Instytutu Filozofii UJ zaprasza na wykład pt. "Perception of Music", który wygłosi dr Elvira di Bona z The Van Leer Jerusalem Institute Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
więcej o Cognitive Science Colloquium

Enlightenment and Freedom of Speech

16.05.2018
Zakład Historii Filozofii - Zespół wykonawców projektu "Oświeceniowe idee wolności myśli i sumienia a współczesny sekularyzm" zaprasza na międzynarodowe kolokwium "Enlightenment and Freedom of Speech", które odbędzie się w dn. 19-20 maja 2017 w Instytucie Filozofii UJ, s. 25 im. R. Ingardena. Wykłady plenarne wygłoszą prof. Ian Carter (Uniwersytet w Pawii, Włochy), specjalista w zakresie filozofii polityki, autor książki A Measure of Freedom, oraz prof. Ulrich Lehner (Marquette University, USA), historyk idei specjalizujący się w tematyce katolickiego Oświecenia, autor książki The Catholic Enlightenment: The Forgotten History of a Global Movement. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem kolokwium.
więcej o Enlightenment and Freedom of Speech

Krakowskie wykłady z filozofii języka

16.05.2018
Zapraszamy na serię wykładów profesora Stefano Predellego (Nothingham University)

23 V 2017, godz. 14.30, sala 25:
"Names in Context"
24 V 2017, godz. 17.30, sala 25:
"Placeholder Names and Other Metalexical Issues"
25 V 2017, godz. 17.30, sala 25:
"Empty Words, Empty Names"

Stefano Predelli jest profesorem Uniwersytetu Nottingham. Ceniony jest przede wszystkim za wkład w filozofię języka. Jego najnowsze książki to "Proper Names, A Millian Perspective" (2017), "Meaning Without Truth" (2013) i "Contexts. Meaning, Truth, and the Use of Language" (2005).

Za udział we wszystkich trzech wykładach można otrzymać 1 punkt ECTS. Zainteresowanych proszę o kontakt na katarzyna.kijania-placek@uj.edu.pl
więcej o Krakowskie wykłady z filozofii języka